• Lata doświadczeń w biznesie
img

Cudowne właściwości imbiru

Imbir jest jedną z najpopularniejszych roślin na całym świecie. Co więcej, wiele narodów nie wyobraża sobie kuchni bez dodania tej znakomitej przyprawy. Może dlatego, że właściwości imbiru są naprawdę imponujące, a w krajach Azji znany jest przede wszystkim z właściwości leczniczych. Każdy Azjata zgodzi się ze stwierdzeniem, że to najskuteczniejsze lekarstwo na: przeziębienie – herbata z imbirem, mdłości – napar z imbiru, a nawet bóle miesiączkowe – plastry z korzenia imbiru.
 

Przyprawa piwna
Pomimo że w krajach europejskich imbir kojarzy się głownie z piwem lub ciasteczkami, a w kuchni polskiej stosuje się z powodzeniem do doprawienia flaczków, pasztecików z zająca i pierników, imbir przez swoją dostępność na rynku i coraz niższą cenę, zaczyna być coraz bardziej popularny.
 

Jakie właściwości lecznicze ma imbir?
Ale dlaczego imbir jest tak zdrową przyprawą? Smakuje bardzo specyficznie, więc nie każdy jest w stanie się do niego przekonać tylko ze względów walorów smakowych. Ale być może przekona się po przeczytaniu o jego właściwościach zdrowotnych. Co jest w imbirze, że ma tak intensywny smak? To zasługa zingiberolu, jednego ze składników olejków eterycznych. W imbirze znajdziemy też substancje żywicowe gingerolu i zinerfronu.
Imbir ułatwia trawienie, ze względu na dużą zawartość olejku, który pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz działa rozkurczowo. Jak już wspomnieliśmy powyżej, łagodzi on mdłości, dlatego często znajdziemy go w składzie leków przeciw chorobie lokomocyjnej. Przeciwdziała też wymiotom i wzmaga apetyt. Jego właściwościami powinny zainteresować się też osoby, które mają skłonności do występowania zakrzepicy, ponieważ ta roślina chroni przed tworzeniem się zakrzepów oraz wspomaga utrzymanie cholesterolu na odpowiednim poziomie. Prócz łagodzenia bólów miesiączkowych (działanie rozkurczające), imbir świetnie działa na migreny i przeziębienia. To składnik bogaty w substancje przeciwzapalne, łagodzący obrzęki, a jeśli cierpisz na bóle mięśniowe wspomóż masaż kilkoma kroplami olejku imbirowego – od razu poczujesz ulgę.
Imbir ma również działanie odkażające i odświeżające, dlatego dobrze działa na jamę ustną i dziąsła. Dodatkowo, leczy infekcje i pobudza wydzielanie śluzu, dlatego warto stosować go na co dzień. Jeśli boli Cię gardło, przygotuj płukankę – do wody o temperaturze około 75% wsyp dwie łyżeczki sproszkowanego imbiru i gotowe. Przyznajcie, że to naprawdę tani sposób na walkę z bólem gardła.
 

Imbir na koncentrację
Można dojść do wniosku, że działanie imbiru jest uniwersalne – dlaczego tak mało się o tym mówi? Imbir wspomaga również nasz mózg, koncentrację i wydajność umysłową poprzez poprawienie ukrwienia mózgu!

Zobacz również